WYCIECZKA OBLICZA BIRMY 2021
Wycieczka Oblicza Birmy 2021, Wycieczki Egzotyczne do Birmy 2021, Podróże samolotem do Birmy, Zwiedzanie Birmy, Samolotowa wycieczka do Birmy, Weekend Majowy 2021 Majówka 2021 w Birmie
OPIS OFERTY
Yangon - Bagan - Góra Popa - Bagan - Mingun - Mandalay - Heho - Inle
Dzień 1.
Wylot z Warszawy do Yangon.
Dzień 2. Yangon.
Przylot do Yangon. Na początek zobaczymy pozostałości architektury kolonialnej, a następnie Świątynię Shwedagon Paya, a właściwie kompleks świątynny, który wybudowany został w północnej części miasta na wzgórzu Singuttara (58 m n.p.m.) pomiędzy VI a X wiekiem przez lud Mon. Od tamtego czasu, głównie ze względu na silne trzęsienia ziemi była wielokrotnie niszczona i odbudowywana. Swój obecny kształt zawdzięcza przebudowie z roku 1769. Zwiedzanie miasta, będącego stolicą Birmy w latach 1886 - 2005, którego nazwa powstała z połączenia dwóch słów: yan i koun, oznaczających odpowiednio "wrogowie" i "uciekli". Po zajęciu Birmy przez Brytyjczyków upowszechniła się angielska forma Rangoon, która została zapożyczona także do innych języków zachodnich. Nocleg w Yangon.
Dzień 3. Yangon - Bagan.
Po śniadaniu przelot do Bagan - starożytnego miasta i księstwa słynącego ze swej strefy archeologicznej zajmującej parę miejscowości. Prawie wszystkie zachowane budowle Baganu należą do jednej z trzech głównych kategorii: świątyń, klasztorów i stup. Największe budowle pochodzą w XII i XIII wieku, a każda z nich przypisywana jest odpowiedniemu królowi. Zobaczymy pagodę Shwezigon i stupę Shwensandaw, która jest typowym przykładem architektury Wczesnego Okresu w Baganie. Zawiera ona kość czołową zrabowaną przez Anawrahtę (twórcę królestwa) i ząb Buddy, będący darem króla Sri Lanki. Udamy się też do Wetkyi-in-Gubyaukgyi - XIII-wiecznej świątyni skalnej z interesującymi freskami. Zwiedzimy również słynną pagodę Ananda z dwoma wielkimi posągami Buddy oraz stojącą nieopodal pagodę Ananda Ok Kyaung - jedną z najstarszych, zachowanych świątyń z cegły. Wieczorem udamy się do tradycyjnej wioski, gdzie będzie można zaopatrzyć się w pamiątki. Powrót do hotelu.
Dzień 4. Bagan - Góra Popa - Bagan.
Po śniadaniu udamy się w podróż w pobliże Góry Popa z buddyjskim klasztorem na szczycie. Dla Birmańczyków jest to ważne miejsce kulturowe i religijne. Niektórzy wierzą, że zamieszkują je naty (duchy). Nazwa Popa pochodzi od słowa "puppa", które oznacza kwiat, gdyż u podnóża góry tłumnie gromadzą się sprzedawcy kwiatów. Popularną pamiątką są główki żółtych kwiatów zamknięte w butelkach. Na szczycie wulkanu znajduje się Monaster Popa Taungkalat, który zgodnie z lokalnymi wierzeniami jest siedzibą dla 37 Natów, czyli potężnych duchów, w związku z czym Mount Popa porównywana jest często do greckiego Olimpu. Aby dojść do świątyni należy pokonać dokładnie 777 schodów pod blaszanym zadaszeniem, po którym skaczą małpy, na które należy uważać, ponieważ z chęcią zabierają turystom nie tylko jedzenie, ale rozmaite przedmioty. Po południu powrót do Bagan. Po krótkim odpoczynku udamy się na wycieczkę rowerową, aby zobaczyć zachód słońca nad pagodą Shwezigon. Powrót do hotelu.
Dzień 5. Bagan - Mandalay - Mingun.
Po śniadaniu udamy się na lotnisko i polecimy do Mandalay, które było stolicą Birmy w latach 1857-1885. Zobaczymy pagodę Kuthodaw, otoczoną przez 729 kamiennych płyt, na których wyryto całość Tipitaki (zbioru nauk buddyjskich), przez co nazywana jest często "Największą Książką Świata". Dalej klasztor Shwenandaw, będący pozostałością po dawnym Pałacu Królewskim, słynący z zawiłych, rzeźbionych w drewnie motywów. Powrót do hotelu.
Dzień 6. Mandalay - Amarapura - Sagiang - Mandalay.
Śniadanie. Zwiedzanie klasztoru Mahaghadayon - największego na terenie Birmy, który po dzień dzisiejszy zamieszkuje ponad 1000 mnichów. Następnie udamy się w kierunku pagody Kaunghmudaw pochodzącej z XV w. oraz wzgórza Sagaing - ze wszystkich stron usianego stupami. Dalej, przejazd do Amarapury z przystankiem w lokalnym zakładzie rzemieślniczym, gdzie będzie można zakupić pamiątki. Po krótkiej przerwie pojedziemy zobaczyć zachód słońca na najdłuższym moście tekowym na świecie. Powrót do hotelu.
Dzień 7. Mandalay - Heho - Inle.
Po śniadaniu udamy się na lotnisko skąd polecimy do Heho. Po Przylocie udamy się na wycieczkę po rozległym i płytkim jeziorze Inle (1328 m n.p.m.), które w wielu miejscach porośnięte jest sitowiem, przez które przebito kanały dla żeglugi łodziami. Na jeziorze wzniesiono na palach całe wioski. Mieszkańcy przemieszczają się płaskodennymi czółnami, a gdy trzeba udać się gdzieś dalej lub przetransportować większe ładunki używają łodzi motorowych. Później będziemy mieli okazję podziwiać całe ogródki warzywne i plantacje utworzone na środku jeziora. Zobaczymy pagodę Hpaung Daw, w której znajduje się pięć świętych wizerunków Buddy, stale ozdabianych przez wiernych płatkami złota. Popłyniemy do stojącego na palach klasztoru Nga Phe Chaung. Podczas naszego rejsu zrobimy krótki postój w manufakturze jedwabiu, a następnie wizyta w wytórni, gdzie powstają tradycyjne birmańskie cygara - zwane cheroot. Powrót do hotelu.
Dzień 8. Inle - Heho - Yangon.
Śniadanie. Transfer na lotnisko i wylot do Yangon. Po przylocie czeka nas wycieczka na lokalny rynek Bagyoke, otwarty w 1926 roku. Będzie można podejrzeć codzienne życie mieszkańców oraz zaopatrzyć się w ozdoby ze srebra i złota, z których słynie Birma. Na koniec udamy się do chińskiej dzielnicy. Powrót do hotelu.
Dzień 9. Yangon. Śniadanie.
Transfer na lotnisko i wylot do Polski. W zależnosci od godzin przelotu powrót do Polski możliwy dnia natępnego.
Wycieczka Oblicza Birmy 2024
Wycieczka Oblicza Birmy 2024, Wycieczki Egzotyczne do Birmy 2024, Podróże samolotem do Birmy 2024, Zwiedzanie Birmy 2024, Samolotowa wycieczka do Birmy 2024, Weekend Majowy 2024 Majówka 2024 w Birmie
OPIS OFERTY
Yangon - Bagan - Góra Popa - Bagan - Mingun - Mandalay - Heho - Inle
Dzień 1. Wylot z Warszawy do Yangon.
Dzień 2. Yangon. Przylot do Yangon. Na początek zobaczymy pozostałości architektury kolonialnej, a następnie Świątynię Shwedagon Paya, a właściwie kompleks świątynny, który wybudowany został w północnej części miasta na wzgórzu Singuttara (58 m n.p.m.) pomiędzy VI a X wiekiem przez lud Mon. Od tamtego czasu, głównie ze względu na silne trzęsienia ziemi była wielokrotnie niszczona i odbudowywana. Swój obecny kształt zawdzięcza przebudowie z roku 1769. Zwiedzanie miasta, będącego stolicą Birmy w latach 1886 - 2005, którego nazwa powstała z połączenia dwóch słów: yan i koun, oznaczających odpowiednio "wrogowie" i "uciekli". Po zajęciu Birmy przez Brytyjczyków upowszechniła się angielska forma Rangoon, która została zapożyczona także do innych języków zachodnich. Nocleg w Yangon.
Dzień 3. Yangon - Bagan. Po śniadaniu przelot do Bagan - starożytnego miasta i księstwa słynącego ze swej strefy archeologicznej zajmującej parę miejscowości. Prawie wszystkie zachowane budowle Baganu należą do jednej z trzech głównych kategorii: świątyń, klasztorów i stup. Największe budowle pochodzą w XII i XIII wieku, a każda z nich przypisywana jest odpowiedniemu królowi. Zobaczymy pagodę Shwezigon i stupę Shwensandaw, która jest typowym przykładem architektury Wczesnego Okresu w Baganie. Zawiera ona kość czołową zrabowaną przez Anawrahtę (twórcę królestwa) i ząb Buddy, będący darem króla Sri Lanki. Udamy się też do Wetkyi-in-Gubyaukgyi - XIII-wiecznej świątyni skalnej z interesującymi freskami. Zwiedzimy również słynną pagodę Ananda z dwoma wielkimi posągami Buddy oraz stojącą nieopodal pagodę Ananda Ok Kyaung - jedną z najstarszych, zachowanych świątyń z cegły. Wieczorem udamy się do tradycyjnej wioski, gdzie będzie można zaopatrzyć się w pamiątki. Powrót do hotelu.
Dzień 4. Bagan - Góra Popa - Bagan. Po śniadaniu udamy się w podróż w pobliże Góry Popa z buddyjskim klasztorem na szczycie. Dla Birmańczyków jest to ważne miejsce kulturowe i religijne. Niektórzy wierzą, że zamieszkują je naty (duchy). Nazwa Popa pochodzi od słowa "puppa", które oznacza kwiat, gdyż u podnóża góry tłumnie gromadzą się sprzedawcy kwiatów. Popularną pamiątką są główki żółtych kwiatów zamknięte w butelkach. Na szczycie wulkanu znajduje się Monaster Popa Taungkalat, który zgodnie z lokalnymi wierzeniami jest siedzibą dla 37 Natów, czyli potężnych duchów, w związku z czym Mount Popa porównywana jest często do greckiego Olimpu. Aby dojść do świątyni należy pokonać dokładnie 777 schodów pod blaszanym zadaszeniem, po którym skaczą małpy, na które należy uważać, ponieważ z chęcią zabierają turystom nie tylko jedzenie, ale rozmaite przedmioty. Po południu powrót do Bagan. Po krótkim odpoczynku udamy się na wycieczkę rowerową, aby zobaczyć zachód słońca nad pagodą Shwezigon. Powrót do hotelu.
Dzień 5. Bagan - Mandalay - Mingun. Po śniadaniu udamy się na lotnisko i polecimy do Mandalay, które było stolicą Birmy w latach 1857-1885. Zobaczymy pagodę Kuthodaw, otoczoną przez 729 kamiennych płyt, na których wyryto całość Tipitaki (zbioru nauk buddyjskich), przez co nazywana jest często "Największą Książką Świata". Dalej klasztor Shwenandaw, będący pozostałością po dawnym Pałacu Królewskim, słynący z zawiłych, rzeźbionych w drewnie motywów. Powrót do hotelu.
Dzień 6. Mandalay - Amarapura - Sagiang - Mandalay. Śniadanie. Zwiedzanie klasztoru Mahaghadayon - największego na terenie Birmy, który po dzień dzisiejszy zamieszkuje ponad 1000 mnichów. Następnie udamy się w kierunku pagody Kaunghmudaw pochodzącej z XV w. oraz wzgórza Sagaing - ze wszystkich stron usianego stupami. Dalej, przejazd do Amarapury z przystankiem w lokalnym zakładzie rzemieślniczym, gdzie będzie można zakupić pamiątki. Po krótkiej przerwie pojedziemy zobaczyć zachód słońca na najdłuższym moście tekowym na świecie. Powrót do hotelu.
Dzień 7. Mandalay - Heho - Inle. Po śniadaniu udamy się na lotnisko skąd polecimy do Heho. Po Przylocie udamy się na wycieczkę po rozległym i płytkim jeziorze Inle (1328 m n.p.m.), które w wielu miejscach porośnięte jest sitowiem, przez które przebito kanały dla żeglugi łodziami. Na jeziorze wzniesiono na palach całe wioski. Mieszkańcy przemieszczają się płaskodennymi czółnami, a gdy trzeba udać się gdzieś dalej lub przetransportować większe ładunki używają łodzi motorowych. Później będziemy mieli okazję podziwiać całe ogródki warzywne i plantacje utworzone na środku jeziora. Zobaczymy pagodę Hpaung Daw, w której znajduje się pięć świętych wizerunków Buddy, stale ozdabianych przez wiernych płatkami złota. Popłyniemy do stojącego na palach klasztoru Nga Phe Chaung. Podczas naszego rejsu zrobimy krótki postój w manufakturze jedwabiu, a następnie wizyta w wytwórni, gdzie powstają tradycyjne birmańskie cygara - zwane cheroot. Powrót do hotelu.
Dzień 8. Inle - Heho - Yangon. Śniadanie. Transfer na lotnisko i wylot do Yangon. Po przylocie czeka nas wycieczka na lokalny rynek Bagyoke, otwarty w 1926 roku. Będzie można podejrzeć codzienne życie mieszkańców oraz zaopatrzyć się w ozdoby ze srebra i złota, z których słynie Birma. Na koniec udamy się do chińskiej dzielnicy. Powrót do hotelu.
Dzień 9. Yangon. Śniadanie. Transfer na lotnisko i wylot do Polski. W zależności od godzin przelotu powrót do Polski możliwy dnia następnego.
UWAGA: Kolejność realizacji punktów programu może ulec zmianie.
Przewodnik
KLIMAT:
Birma (Myanmar) położona jest w strefie dwóch klimatów. Wybrzeże morskie oraz zachodnie stoki Gór Arakańskich znajdują się w strefie klimatu monsunowego. W północnej części kraju dominuje klimat podzwrotnikowy monsunowy. Średnia temperatura w stolicy kraju wynosi: 25°C w styczniu/lutym, 27°C w lipcu. Pora deszczowa w Birmie przypada na miesiące maj – sierpień, w październiku rozpoczyna się pora chłodów, w lutym zaczyna się przyjemna ciepła i bezdeszczowa pogoda.
WALUTA:
1 kyat (K) = 100 pyas; 1000 K = 0,91 USD
Zabierając ze sobą dolary amerykańskie należy pamiętać, że akceptowane są banknoty nieuszkodzone, niepopisane, wydane minimum po 2006 roku. Nie ma konieczności posiadania banknotów o niskich nominałach, ponieważ są one wymieniane na lokalną walutę.
JĘZYK:
birmański (urzędowy), mniejszości etniczne mówią własnymi językami
PRZYKŁADOWE CENY:
W Birmie do drogich przyjemności należy zwiedzanie obiektów zabytkowych, a także przejazdy koleją. Tanie są natomiast noclegi i żywność, a także autobusy.
woda (1l) – 40 K, owoce 1 kg – 200 K, wino - 600 K, piwo 500-700 K, obiad – 300-800 K
CZAS LOTU:
Yangon – ok. 14 godz.; Warszawa - lotnisko europejskie (np. Paryż, Frankfurt, Praga) ok. 2 godz., lotnisko europejskie - Doha – ok. 6 godz., Doha – Yangon ok. 6 godz.
RÓŻNICE CZASOWE:
Po przybyciu do Birmy należy przestawić zegarki o 4,5 godz. do przodu względem czasu polskiego.
TRANSPORT:
Do Myanmaru (lotniska w Rangunie i Mandalay) przylecieć można m.in. z Hong Kongu, Bangkoku, Singapuru, Kuala Lumpur. Dostęp do wielu regionów jest ograniczony z powodu niestabilnej i niebezpiecznej sytuacji etnicznej wewnątrz kraju. Niektóre miejsca, atrakcyjne z punktu widzenia turystycznego, można odwiedzać jedynie w zorganizowanych grupach z miejscowym przewodnikiem i po wcześniejszym uzyskaniu zgody Tourism Regulation Departament. Aby uzyskać aktualne informacje, należy skontaktować się z Hotel and Tourist Corporation, 7791 Sule Pagoda Rd, P.O. Box 559, Yangon, Myanmar. Turyści, którzy zboczą z wytyczonych szlaków turystycznych, mogą być zatrzymywani przez liczne patrole policyjne. Po kraju można podróżować pociągami i autobusami, ale zazwyczaj są przepełnione i niezbyt czyste.
ELEKTRYCZNOŚĆ:
Elektryczność: 230V / 50 Hz
CIEKAWOSTKI:
Telefony komórkowe korzystające z ogólnie dostępnych operatorów sieci nie działają na terenie Birmy. Za korzystanie z telefonów hotelowych pobierane są dość wysokie opłaty; Dobrze jest przywieźć ze sobą dolary amerykańskie w mniejszych nominałach. Można je wymienić w autoryzowanych punktach wymiany. Inne waluty (np. euro) są raczej trudno wymienialne. Wymiana czeków podróżnych może być skomplikowana i czasochłonna. Karty kredytowe są akceptowane tylko w niektórych większych hotelach, na lotniskach i w międzynarodowych sklepach; Należy unikać rozmów o polityce z przygodnymi osobami; Zakupu kamieni szlachetnych i biżuterii należy dokonywać tylko w autoryzowanych punktach sprzedaży mających licencję rządową; Dobrze jest przywieźć ze sobą podstawowe leki profilaktyczne (przeziębienie itp.). Większość lekarstw jest dostępna, jednak marka może być odmienna od używanej zazwyczaj; Nie powinno się okazywać uczuć w miejscach publicznych (poza trzymaniem za ręce). Nie należy dotykać głowy dorosłego człowieka, gdyż stanowi ona najważniejszą część ciała; Wodę należy pić tylko butelkowaną, należy unikać jedzenia z tzw. przewoźnych kuchni ulicznych.
WIZY:
Wymagane są promesy wizowe, które obywatele polscy mogą otrzymać w Polsce - szczegóły przy ofercie.
PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE RP:
Ambasada Związku Myanmar
Zimmer Strasse 56, 6 piętro,
D-10117 Berlin
tel. (0-0 49 30) 206 15 70
fax (0-0 49 30) 206 49 757
Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Ambasador RP w Tajlandii akredytowany jest również w Myanmar. Sprawy konsularne dotyczące terytorium tego kraju pozostają w gestii konsula RP w Bangkoku (patrz: Tajlandia).
- obowiązkowej opłaty za wstępy do zwiedzanych obiektów, obsługę lokalnych przewodników, serwis miejscowego agenta, zwyczajowe napiwki, bilety lotnicze lokalne i inne opłaty lokalne w wysokości ok. 275 USD na osobę jako pakiet płatny lokalnemu kontrahentowi (pilotowi) na miejscu wycieczki,
- dopłaty do zakwaterowania w pokoju pojedynczym, albo do tańszej opcji podróżujący samotnie (uczestnik może być dokwaterowany do innej osoby tej samej płci) - tylko podczas programu głównego - w przypadku realizacji dokwaterowania w ramach opcji "podróżujący samotnie", dopłata zostanie anulowana
- kosztów uzyskania wizy birmańskiej 50 USD/os. (200 PLN/os.)
- pośrednictwa wizowego 100 PLN/os.
- miejsca obok siebie w samolocie za dodatkową opłatą (o cenę i dostępność zapytaj sprzedawcę).